Pazar, Nisan 01, 2012

Biri festival mi dedi?!

Festival sezonu açıldı. Dünyanın dört bir yanında müzik sevdalıları ve gençler paralarını biriktirmeye başladı. Daha önceki yazılarımda bahsettiğim Coachella ve Burning Man festivallerini fazla uzak buluyor (sonuçta okyanus geçmek gerek), ama Türkiye'deki günü birlik festivallerle yetinmek istemiyorsanız, Avrupa'daki festivaller sizin için iyi birer yaz tatili alternatifi olabilir. Vogue Nisan sayısının da değindiği bu festivallere bir göz atalım;
  • Primavera Sound 30 Mayıs - 3 Haziran arasında Barcelona, İspanya'da gerçekleşecek. Şehrin merkezinde konaklayıp, hem Barcelona'nın hem de güzel müziğin keyfini çıkarmak isteyenler 195 euroyu gözden çıkarmalılar. Katılacak sanatçılar arasında The Cure, Franz Ferdinand,  Björk de var.
  • Rock Am Ring 1 Haziran - 3 Haziran arasında Nurburg, Almanya'da gerçekleşecek. 80bin kişilik kapasitesiyle Avrupa'nın büyük festivallerinden biri olan Rock Am Ring, bu sene Metallica, Linkin Park, Marilyn Manson, Evanescence, Motörhead gibi isimleri ağırlıyor. 
  • Isle of Wight 22 Haziran - 24 Haziran arasında Wight Adası, İngiltere'de. Katılacak önemli isimler arasında Pearl Jam, Bruce Springsteen, Groove Armada var.
  • Rock Wrechter 28 Haziran -1 Temmuz arasında Belçika'da gerçekleşecek olan iddialı bir festival. Red Hot Chilli Peppers, Pearl Jam, The Cure, Incubus bu senenin katılımcılarından olacak.
  • Roskilde Danimarka yağmurlu, çamurlu festivallere güzel bir örnek. 5 Temmuz - 8 Temmuz arasında Hip Hop'dan dünya müziğine kadar bir çok farklı türde müzik yapan sanatçıyı ağırlayacak olan festivale Hunter'larınızı götürmeyi unutmayın.
  • Wireless, Londra Hydepark'ta  6 - 8 Temmuz arası gerçekleşiyor. Bu sene Rihanna katılacak sanatçılardan sadece biri.
  • Sziget belki de Türk festival seyircilerinin en çok rastlandığı festival.  Budapeşte'de 6 -13 Ağustos arası gerçekleşecek.
  • Rock En Seine, 24 Ağustos - 26 Ağustos arasında Paris'te 10. yılını kutlayacak. Paris merkezine çok yakın bir bölgede gerçekleşecek olan festival, kolayca tatille birleştirilebilir. 
Ve geçen seneden ilham olabilecek bir kaç festival stili; tabi ki Kate Moss ve Alexa Chung'dan geliyor...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder