Salı, Ağustos 09, 2016

İstanbul’un En İyi Japon Restoranları

3 yıl öncesine kadar ağzıma sushi sürmezken, şimdi haftanın bir kaç günü yemezsem eksikliğini hisseder hale geldim. Neyse ki İstanbul'da Japon mutfağı sunan restoranların sayısı her geçen gün artıyor. Son zamanlardaki favori restoranlarımı sizin için Mayıs ayında buseterim.com.tr'de yazmıştım, okumuş muydunuz? :)

Miyabi
Akatlar’da yer alan Miyabi geç keşfettiğim, ancak keşfedince bayıldığım bir yer. Japon mutfak literatüründe en üst seviyeye gelen sashimi ustalarına verilen bıçağın ismi olan Miyabi, hem şehrin göbeğinde, hem de son derece sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip. Yeşillikler içindeki mekanın işletmeciliğini daha önce Mori ve Ioki'nin işletmeciliğini üstlenmiş Yüksel Akkök yapıyor.
Sushi ağırlıklı menüde, sushi sevmeyenler için teppanyaki seçenekleri mevcut. Ayrıca menüdeki ‘Chef’s Roll’ bölümünde yer alan sıcak hazırlanan sushilerden crazy roll, yummy yummy roll ve lobster dynamite roll, sushiye alternatif lezzet arayanlara deniz mahsulleri ağırlıklı seçenekler sunuyor. Fiyatları bir sushi restoranına göre makul olan mekanın servis kalitesi, ambiyansı ve lezzetleri kusursuza yakın. Şiddetle tavsiye ederim.
Sushimoto
Etiler Armutlu’da mahallenin sushi barı olarak hayata geçen Sushimoto, kendine özgü bir stil ve kültürle, nefis sushiler ve Japon mutfağına özel lezzetler sunuyor. Özgün dekorasyonuyla dikkat çeken Sushimoto’nun şefi, tüm dünyada sade stili ve spesiyal soslarla yarattığı fusion lezzetleriyle tanınıyor. Sushimoto’yu her ziyaretinizde, nefis menüsü dışında o güne özel farklı taze seçeneklerden yaratılmış sürprizlerle karşılaşmanız da mümkün.
Sushimoto İstanbul’un en bilinen ve klasikleşen japon restoranları ile kapışacak kadar iyi sushilere sahip. Dinlendirici iç mekanı, müzikleri ve leziz menüsüyle Sushimoto favori mekanlarım arasına girdi bile.Zuma
Şehrin en ünlü Japon restoranlarından Londra merkezli ödüllü Japon restoranı Zuma, şubat ayında Ortaköy’den İstinyepark’a taşındı. 
Başarılı şef Rainer Becker tarafından yaratılan Zuma, otantikliğiyle tanınan ama geleneksel olmayan modern Japon mutfağını enfes bir sunumla takdim ediyor. Zuma ekibi tarafından özenle tasarlanan kokteyl menüsünde Zuma’nın imzası haline gelen South-east Asian Cooler ve Raspberry Passion Fruit Martini ile bir Zuma klasiği olan Tokyo Old Fashion ile Iwamari Smash gibi enfes lezzetler var.
Restoran yeni lokasyonunda yaklaşık 3 bin şişeye ev sahipliği yapan iki muhteşem şarap mahzenine de sahip. Her iki mahzende de, misafirlerin ödüllü şarap listesinden tadım yapmaları için tadım istasyonları yer alıyor. Zuma İstinyePark’da öğle saatlerinde iş yemeklerine ve alışveriş molası vermek isteyenler için zengin bir öğle yemeği set mönüsü de var. İlk zamanlardaki kalabalığı hafiflemiş olsa da rezervasyonsuz gitmemenizi öneririm.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder